صفحه اصلي > معرفي و تاريخچه 
جمعه ٣٠ مهر ١٤٠٠
معرفي و تاريخچه
 

معرفي گروه آموزشي روانپزشكي

دانشگاه علوم توانبخشي و سلامت اجتماعی

 

گروه آموزشي روانپزشكي از سال 1373 با ملحق شدن مركز آموزشي درماني روانپزشكي رازي به دانشگاه علوم توانبخشي و سلامت اجتماعی رسميت يافت. هرچند كه اعضاء اين گروه تا قبل از آن نيز به فعاليت آموزشي و تدريس نظري و عملي دانشجويان و كارورزان پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي (1372 لغايت 1378) و نيز آموزش روانپزشكي براي دانشجويان پيراپزشكي دانشگاه مذكور اشتغال داشتند.

از سال 1377 با تلاش مسئولين وقت از جمله جناب آقاي دكتر يداله فرهادي (مدير گروه و رئيس وقت بيمارستان رازي) و همكاران، و با موافقت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، موفق به اخذ مجوز تربيت دستيار در رسته روانپزشكي شد.

در سال اول ظرفيت پذيرش دستيار سالانه 3 نفر بود و بعد از آن در سال 1380 افزايش يافت و از سال 1381 تا كنون هر سال تعداد 6 نفر دستيار پذيرش شده اند. اين پذيرش در سال 89 به 8 نفر افزايش يافت بطوريكه در حال حاضر تعداد 21 دستيار در سه مقطع تحصيلي (سال اول تا سوم) مشغول گذراندن دوره آموزشي خود هستند. تاكنون در طي 9 دوره گذشته، قبولي تمام فارغ التحصيلان در امتحان گواهينامه تخصصي و قبولي 70 50 درصدي فارغ التحصيلان در امتحان دانشنامه تخصصي و نيز كسب رتبه دوم كشوري در شهريورماه سال 1384 را مي توان كارنامه قابل قبولي براي اين گروه نوپا دانست.

گروه روانپزشكي در حال حاضر داراي 15 روانپزشك عضو هيئت علمي است كه از اين تعداد 1 نفر داراي مدرك فوق تخصصي روانپزشكي كودك و نوجوان مي باشد و 5 نفر نيز موفق به گذراندن دوره فلوشيپ سالمندان شده اند.

و يك نفر دكتراي روانشناسي (PhD روانشناسي باليني) با گروه، همكاري آموزشي دارد.

 زمينه هاي فعاليت گروه

      1 روانپزشكي عمومي (تخصصي): تربيت دستيار و آموزش دانشجويان پيراپزشكي در مقاطع كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكترا ...

      2 روانپزشكي كودك و نوجوان (فوق تخصصي): آموزش دستياران روانپزشكي و دانشجويان دوره دكتراي روانشناسي باليني در مراكز سرپايي و بستري، همكاري با انجمن علمي روانپزشكان كودك و نوجوان

      3 روانپزشكي سالمندان: همكاري با مركز تحقيقات سالمندي (دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي) و ارائه خدمات آموزشي، پژوهشي و درماني در مراكز سرپايي و بستري (بيمارستان رازي و رفيده)

      4 اعتياد و آسيب هاي اجتماعي: همكاري نزديك و مشاركت در پروژه هاي پژوهشي مركز تحقيقات اعتياد و سوء مصرف مواد و مراكز سازمان بهزيستي و معاونت پيشگيري وزارت بهداشت و اداره سلامت روان

      5 انجام و فعاليتهاي بين بخشي (multidisciplinary) در زمينه آموزشي و پژوهشي با گروههاي آموزشي دانشگاه متبوع از جمله گروه ژنتيك (مركز تحقيقات ژنتيك)، كاردرماني، توانبخشي، روانپرستاري، روانشناسي باليني، گفتاردرماني، فيزيوتراپي و ... .

      6- رواندرماني شامل آموزش نظري و عملي رواندرماني شناختي- رفتاري و حمايتي براي مراجعين سرپايي و گروه درماني براي بيماران بستري در مركز روانپزشكي رازي

 

صفحه اصلی دانشگاه     معاونت آموزشی     معاونت پژوهشی     معاونت درمان     معاونت فرهنگی و دانشجویی     تماس با دانشگاه

Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved. دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی